Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Harmonizacja prawa to nie zwierzchnictwo

17 lipca 2024 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Ochrona konsumentów według niektórych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej kontra Acquis Communautaire Wspólnoty.

Fundamentami Unii Europejskiej są traktaty założycielskie. Rzymski z 1957 r. ustanowił Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) oraz z Maastricht, który przekształcił EWG w Unię Europejską (UE). Traktat z Maastricht jest wiążącą umową między państwami UE, określającą cele UE, sposób podejmowania decyzji oraz relacje między UE a jej państwami członkowskimi – stąd zwany traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Ponieważ UE powstała na zasadzie umowy międzynarodowej – może działać wyłącznie w granicach kompetencji z unijnych traktatów, by osiągać zawarte w nich cele.

Unia Europejska nie tworzy jednego państwa, ale związek państw skupionych na realizacji wspólnego rynku wewnętrznego. Wspólny rynek UE polega na swobodnym przepływie towarów, osób, usług, kapitałów i płatności. Obywatele państw Unii cieszą się swobodą życia, pracy, nauki i prowadzenia działalności na obszarze całej Wspólnoty bez względu na to, w którym państwie mieszkają, pracują, działają lub uczą się. Stworzenie jednolitego rynku nie pozbawia państw członkowskich podmiotowości i autonomii w rządzeniu, stanowieniu i egzekwowaniu prawa.

Unia Europejska nie ma podległych sobie rządów lokalnych, policji czy sądów – to krajowe rządy i samorządy, policja i sądy wykonują zadania Unii. Nie ma władztwa UE nad państwami członkowskimi, ale obowiązuje harmonizacja prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12926

Wydanie: 12926

Spis treści

Reklama

Zamów abonament