(Po)wolne sądy
Są w Polsce sędziowie, którzy pozostają wierni nie ślubowaniu sędziowskiemu, tylko swoim kolegom i koleżankom, skupionym w stowarzyszeniach angażujących się w spory polityczne.
W 2019 r. zostałem dotknięty przez część mediów akcją pomówień o udział w zorganizowanej akcji nękania innych sędziów, zwłaszcza poprzez szerzenie nienawiści w internecie. Mimo natychmiastowego złożenia oświadczeń negujących prawdziwość publikacji została rozpętana zmasowana kampania dyfamacyjna, powodująca daleko idące naruszenia mojego prawa do godności i dobrego imienia.
Odpowiedzialność za słowo
Wolność prasy to wolność fundamentalna w każdym państwie demokratycznym. W dobie intensywnego rozwoju środków masowego przekazu stała się standardem, przyczyniając się jednocześnie do kształtowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego. Media stały się podstawowym nośnikiem informacji budzących zainteresowanie społeczne. Chodzi jednak o to, by nie dopuścić do przerodzenia się prawa do informacji w terroryzm dezinformacji. Społeczeństwo ma prawo do informacji prawdziwej i rzetelnej, a nie kłamliwych i niesprawdzonych plotek i sensacji.
Każdy ma prawo do ochrony swojej godności człowieka. Wedle Konstytucji RP przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych (patrz preambuła Konstrytucji RP, też jej art. 30).
Europejski Trybunał Praw Człowieka w swoim orzecznictwie wielokrotnie nakreślał standardy pracy dziennikarza i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta