Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minima legitimia, czyli o delegalizacji władzy sądowniczej

17 lipca 2024 | Rzecz o prawie | Kamil Zaradkiewicz

Rozwiązanie w obecnej ustawie o KRS urzeczywistnia standard konstytucyjny. Wybierana przez Sejm sędziowska część Rady ma pośrednią legitymację demokratyczną do reprezentowania obywateli.

Niezależnie od prezentowania w ostatnich latach jednostronnego i zdeformowanego obrazu wymiaru sprawiedliwości debata o zmianach w polskim sądownictwie koncentruje się głównie na ocenie, jak model nominacji sędziowskich wpływa na ocenę niezawisłości sędziów. To nie jest nowe zagadnienie i pozostaje przedmiotem ożywionych dyskusji w gremiach prawniczych co najmniej od połowy XIX w. Wbrew dominującej narracji sam wybór sędziów przez polityków jako reprezentantów obywateli wybranych w demokratycznych wyborach może, ale nie musi prowadzić do „upolitycznienia” sądownictwa rozumianego jako podporządkowanie w działalności orzeczniczej politykom czy realizacja ich oczekiwań. Czy tak się stanie? To zależy od realnej możliwości wpływania polityków na działalność sądów i trybunałów. Konstytucyjne gwarancje niezależności umożliwiają sędziemu sprawowanie urzędu wedle kryteriów obiektywizmu i sprawiedliwości oraz oderwanie się od wcześniejszych relacji, sympatii czy uprzedzeń.

Legitymacja demokratyczna

W demokracji liberalnej wszelka władza państwowa pochodzi od obywateli, którzy sprawują ją w wyborach przede wszystkim za pośrednictwem organów prawodawczych, wykonawczych oraz władzy sądowniczej. Sędziowie nie stanowią przy tym grupy niepodlegającej demokratycznym regułom. Przeciwnie, podobnie jak piastuni innych władz państwa, podlegają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12926

Wydanie: 12926

Spis treści

Reklama

Zamów abonament