Czy sędziowie dostaną pieniądze za nadgodziny
Sędzia nie może domagać się wynagrodzenia za pracę ponad kodeksowe normy.
Stale wzrastające obciążenie sędziów spowoduje, że znaczna ich część będzie zmuszona stale pracować w wymiarze przekraczającym kodeksowe normy czasu pracy. Czy otrzymają za to jakiekolwiek dodatkowe wynagrodzenie?
Czas pracy oraz zasady wynagradzania sędziów określa ustawa o ustroju sądów powszechnych (usp). Zawiera zamknięty katalog składników wynagrodzenia sędziów sądów powszechnych oraz przepis ustanawiający zadaniowy czas pracy sędziów (nazywany też przez niektórych nienormowanym czasem pracy).
Przypomnę, że według art. 83 usp czas pracy sędziego jest określony wymiarem jego zadań. Ilość zadań określa zatem zarazem ilość czasu, który sędzia musi poświęcić na swoją pracę. Poza tym dość lakonicznym zapisem usp milczy na temat czasu pracy sędziów.
Wynagrodzenie unormowane w usp
W kodeksie pracy mamy natomiast szczegółowo określone normy czasu pracy i zasady jego rozliczania. Są to przepisy ochronne, mające na celu zapewnienie ochrony pracowników przed wyzyskiem ze strony pracodawców i ograniczające wymiar czasu, jaki powinni oni poświęcać na pracę. W kodeksie pracy są także normy dotyczące prawa do odpoczynku.
Chcę przypomnieć, że zagadnienie prawa sędziów do wynagrodzenia za pracę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta