Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deepfake w wymiarze sprawiedliwości

17 lipca 2024 | Sądy i Prokuratura | Rafał Rozwadowski

Prawda i autentyczność pozostają cały czas w centrum ludzkich wartości, wokół których tworzy się również otoczenie prawne.

Deepfake to ostatnio pojęcie, które zyskuje na popularności. Media obiegają informacje o zmanipulowanych obrazach, nagraniach wideo, dźwięku, które tworzą u odbiorców mylne przeświadczenie o rzeczywistości.

Czy deepfake faktycznie nam zagraża i jakie ma to znaczenie dla wymiaru sprawiedliwości?

Po pierwsze, deepfake to zjawisko, które powinno być indywidualnie wykładane z perspektywy spodziewanego skutku i swojego usytuowania. W tym znaczeniu trudno mówić o obowiązującej i jednolitej definicji deepfake. Z pewnością nie będzie wystarczające oparcie się na definicji z unijnego aktu w sprawie sztucznej inteligencji (AI ACT).

Definicja ta stworzona bowiem została na potrzeby wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji i pierwszorzędnie ma chronić prawo odbiorców do wiedzy, czy mamy do czynienia z realnym czy wygenerowanym lub zmanipulowanym zespołem treści audio czy wideo.

Deepfake to obecnie zjawisko, którego istotą jest łatwiejsze niż dotychczas osiąganie skutku w postaci tworzenia mylnego przeświadczenia o rzeczywistości. Systemy sztucznej inteligencji z racji swoich „nieograniczonych” mocy przerobowych (pojęcie względne i ewoluujące wraz z rozwojem techniki i naszej świadomości rozpoznającej rosnące możliwości analizy danych) są idealnym narzędziem do tworzenia treści imitujących rzeczywistość.

Autonomiczność definicji z AI...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12926

Wydanie: 12926

Spis treści

Reklama

Zamów abonament