Nie każdy zawód zaufania jest wolny
Za sprawą niezależności adwokatów ustawodawca dba o obywateli.
Po raz kolejny do Sejmu RP wpłynęła petycja w sprawie uchylenia art. 4b ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (DzU z 2022 r., poz. 1184 ze zm.), czyli regulacji zakazującej adwokatom wykonywania zawodu poprzez umowę o pracę. Jak można przeczytać w dokumencie, regulacja ta jest zbędna, szkodliwa i narusza konstytucję, a autorzy przekonują, że nie są znane motywy ustawodawcy, który w 1997 r. wprowadził tak radykalny wobec adwokatów krok. Skoro zatem autorzy petycji tego rodzaju wiedzy nie posiadają, chętnie podzielę się swoją.
U podstaw zakazu wykonywania zawodu poprzez stosunek pracy leży niezależność jako obowiązek ustawowy, a nie opcja wynikająca z indywidualnego rysu osobowościowego albo komfortu organizacyjnego. Ustawowy obowiązek zachowania niezależności zdaje się także rozgraniczać zawód adwokata i inne zawody prawnicze, których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta