Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga na robotyzację: co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć

12 sierpnia 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Jakub Sitarski

Ulga na robotyzację jest narzędziem, które wspiera innowacje technologiczne w polskich firmach, więc skorzystanie z niej może im przynieść wymierne korzyści. Trzeba jednak uważać na niejednoznaczność przepisów.

Ulga na robotyzację została wprowadzona do polskiego porządku prawnego w odpowiedzi na rosnącą globalną konkurencję i zapotrzebowanie na automatyzację procesów produkcyjnych. Przepisy zawarte w art. 38eb ustawy o CIT umożliwiają podatnikom odliczenie kosztów zakupu nowych robotów przemysłowych i określonych maszyn od podstawy opodatkowania. Skorzystać z ulgi można jednak po spełnieniu przesłanek wskazanych w ustawie. Prawidłowość zastosowania ulgi jest jednocześnie nierzadko kwestionowana przez organy podatkowe, dlatego – aby uniknąć potencjalnych sporów – proces związany z wdrożeniem ulgi powinien być poprzedzony dokładną analizą i starannym udokumentowaniem wszystkich przesłanek.

Zgodnie z art. 38eb ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Jednocześnie za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1)

7

koszty nabycia fabrycznie nowych:

– robotów przemysłowych,

– maszyn i urządzeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12948

Wydanie: 12948

Spis treści
Zamów abonament