Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strefy OZE na ratunek polskiemu przemysłowi

12 sierpnia 2024 | Ekonomia i rynek | Bartłomiej Sawicki
źródło: Rzeczpospolita

Choć polska energia z węgla na giełdzie tanieje, to nadal jest jedną z najdroższych w UE. Ratunkiem mają być strefy zielonej energii. Właśnie ruszyły prace legislacyjne – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Przemysł coraz głośniej narzeka na problemy z dostępem do energii zeroemisyjnej w Polsce. Energia w Polsce jest nadal „brudna”, bo aż w 68 proc. opiera się na węglu kamiennym i brunatnym. M.in. dlatego jest droższa niż w krajach z bardziej zielonym miksem energetycznym.

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w I kwartale 2024 r. Polska znalazła się w czołówce krajów z najdroższą energią (82 euro/MWh). W Niemczech cena wynosiła 68 euro, a w Czechach – 72 euro/MWh (ceny z rynku dnia następnego). Najniższe ceny odnotowano w Portugalii i Hiszpanii – odpowiednio 44 i 45 euro/MWh, najwyższe we Włoszech (92 euro/MWh). Widać więc, że choć cena prądu w Polsce spadła aż o 37 proc. r/r, to nie przynosi ulgi przemysłowi: ten z roku na rok traci konkurencyjność.

Warunek dostępu do tańszej energii miał stawiać np. Intel, który ma wybudować pod Wrocławiem zakład produkcji półprzewdoników. Firmy, które od lat są w Polsce obecne, takie jak Volkswagen czy Mercedes, same budują źródła zeroemisyjne, pozwalające im zmniejszyć ślad węglowy, a jednocześnie obniżyć koszty.

Zakłady Volkswagen Poznań od 2018 r. zasilane są prądem z OZE. Firma uruchomiła w lipcu własną farmę fotowoltaiczną o mocy 15 MW na terenie fabryki we Wrześni. Rozpoczęła też prace nad uzyskaniem pozwoleń na budowę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12948

Wydanie: 12948

Spis treści
Zamów abonament