Wypadek był, ale odszkodowania brak
Nie każda ofiara nieszczęśliwego zdarzenia na drodze może liczyć na odszkodowanie. I to nawet jeżeli sprawca posiadał ubezpieczenie OC, a poszkodowany doznał poważnych urazów.
Według statystyk Komendy Głównej Policji liczba wypadków drogowych z roku na rok maleje. W 2023 r. stwierdzono ich 20 936, blisko 2 proc. mniej niż w 2022 r. oraz ponad 8 proc. mniej niż w 2021 r. Mimo to liczba ta wciąż jest alarmująca. W 2023 r., w wyniku wypadków drogowych, 1893 osoby poniosły śmierć, a rannych zostało 24 125 osób (w tym 7595 ciężko).
Wypadki śmiertelne i powodujące rannych stanowią istotną część wszystkich wypadków drogowych. Dla ofiar wiążą się one często z kalectwem i traumą. Skutki tych zdarzeń dotykają również rodziny ofiar. To właśnie rodzina najczęściej opiekuje się ofiarami albo opłakuje ich śmierć.
Skala problemu jest znaczna. Tymczasem polskie regulacje prawne nie w każdym przypadku pozwalają ofiarom albo ich rodzinom uzyskać rekompensatę finansową. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w niektórych sytuacjach odpowiedzialność sprawcy może bowiem zostać całkowicie wyłączona. Wtedy też poszkodowany albo jego rodzina mogą nie otrzymać żadnych świadczeń od sprawcy albo jego ubezpieczyciela. Co więcej, polskie przepisy nakazują również uwzględniać kwestie przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody. W przypadku ustalenia, że poszkodowany przyczynił się do wypadku, należne świadczenia mogą zostać znacząco obniżone.
Z odmienną sytuacją prawną mamy do czynienia we Francji i Belgii. W tych krajach regulacje prawne nakładają de...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta