Prokuratura chce zapewnić merytoryczne standardy
Przyszedł czas na audyt kontrowersyjnych spraw i decyzji z lat 2016–2023 w prokuraturze – mówi prok. Jarosław Onyszczuk, dyrektor biura prezydialnego prokuratury i członek zespołu, który ma się zająć kontrowersyjnymi sprawami z okresu poprzedniej władzy.
Skąd pomysł na stworzenie wspomnianego zespołu?
Powołanie jest efektem realizacji obietnic prokuratora generalnego Adama Bodnara, a potem kandydującego na stanowisko prokuratora krajowego Dariusza Korneluka, którzy zapewniali, że przeprowadzenie audytu wszystkich kontrowersyjnych spraw i decyzji z lat 2016–2023 w prokuraturze jest ich zobowiązaniem. Przez lata słyszeliśmy w przestrzeni publicznej informacje o budzących wątpliwości postępowaniach oraz decyzjach procesowych wydanych w jednostkach organizacyjnych prokuratury. Niejednokrotnie były one odbierane jako polityczne. Musimy mieć świadomość, że o wielu decyzjach nawet nie słyszeliśmy, bo zapadały w zaciszu gabinetów usłużnych prokuratorów lub szefów jednostek. Proces zmian w prokuraturze zmierza do tego, aby to profesjonalizm prokuratorów i zgromadzony materiał dowodowy decydował o kształcie sprawy i jej rozstrzygnięciu. Przyszedł zatem czas, aby dokonać analizy tych postępowań i przedstawić opinii publicznej informację o prawidłowości ich prowadzenia i rozstrzygnięcia.
O...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta