PESEL i kody na telefon nie gwarantują prawidłowego głosowania
Zasady przeprowadzania głosowania nad projektami budżetu obywatelskiego muszą zapewnić równość i bezpośredniość głosowania.
Wojewoda wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na uchwałę sejmiku województwa w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności.
Zaskarżona uchwała przewidywała, że o wyborze zadań do realizacji decydują mieszkańcy w drodze głosowania. Głosowanie odbywać się miało elektronicznie lub papierowo. Głosujący miał być zobowiązany podać w celu identyfikacji i zapobieżenia podwójnemu głosowaniu m.in. swój numer PESEL. W przypadku głosowania elektronicznego na wskazany numer telefonu przesyłany miał być kod SMS, którym głosujący potwierdza oddanie głosu (ustala się limit pięciu wykorzystanych kodów na numer telefonu).
W ocenie wojewody kwestionowana uchwała nie reguluje w sposób prawidłowy zasad przeprowadzania głosowania poprzez brak zapewnienia równości i bezpośredniości głosowania. Wprowadzenie wymogu podania PESEL...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta