Partia prezydencka
Wybory prezydenckie były okazją do tworzenia nowych bytów politycznych i zmian partyjnych.
Pierwsza bitwa o Belweder w 1990 roku praktycznie zbudowała rodzimą scenę polityczną na kilka lat. W obozie Lecha Wałęsy ukształtowały się takie byty, jak Porozumienie Centrum, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe czy Kongres Liberalno-Demokratyczny, a zwolennicy Tadeusza Mazowieckiego zorganizowali się w takich podmiotach, jak Unia Demokratyczna. Tamto starcie pozwoliło także zjednoczyć się różnym nurtom ruchu ludowego (tym związanym z PRL i tym będącym wcześniej wobec niej krytycznymi) czy dać nadzieję postkomunistom na przetrwanie i przyszłe sukcesy (stosunkowo dobry wynik Włodzimierza Cimoszewicza).
Następne wybory prezydenckie w 1995 roku stworzyły de facto Ruch Odbudowy Polski, na bazie niezłego startu Jana Olszewskiego. O wiele bardziej brzemienna w skutkach była elekcja z 2000 roku – wskutek katastrofalnego wyniku Mariana Krzaklewskiego powstało Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska (oczywiście były i inne czynniki sprzyjające narodzinom tych dwóch partii). Oba te ugrupowania ukształtowały polską politykę na następne ćwierć wieku.
Z kolei wybory 2005 roku umocniły pozycję Samoobrony jako trzeciej siły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta