Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partia prezydencka

18 września 2024 | Rzecz o polityce | Marek Migalski

Wybory prezydenckie były okazją do tworzenia nowych bytów politycznych i zmian partyjnych.

Pierwsza bitwa o Belweder w 1990 roku praktycznie zbudowała rodzimą scenę polityczną na kilka lat. W obozie Lecha Wałęsy ukształtowały się takie byty, jak Porozumienie Centrum, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe czy Kongres Liberalno-Demokratyczny, a zwolennicy Tadeusza Mazowieckiego zorganizowali się w takich podmiotach, jak Unia Demokratyczna. Tamto starcie pozwoliło także zjednoczyć się różnym nurtom ruchu ludowego (tym związanym z PRL i tym będącym wcześniej wobec niej krytycznymi) czy dać nadzieję postkomunistom na przetrwanie i przyszłe sukcesy (stosunkowo dobry wynik Włodzimierza Cimoszewicza).

Następne wybory prezydenckie w 1995 roku stworzyły de facto Ruch Odbudowy Polski, na bazie niezłego startu Jana Olszewskiego. O wiele bardziej brzemienna w skutkach była elekcja z 2000 roku – wskutek katastrofalnego wyniku Mariana Krzaklewskiego powstało Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska (oczywiście były i inne czynniki sprzyjające narodzinom tych dwóch partii). Oba te ugrupowania ukształtowały polską politykę na następne ćwierć wieku.

Z kolei wybory 2005 roku umocniły pozycję Samoobrony jako trzeciej siły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12979

Wydanie: 12979

Spis treści
Zamów abonament