Waloryzacja świadczeń emerytalnych następuje z urzędu
Zmiana wysokości emerytur i rent w ramach waloryzacji nie jest uzależniona od złożenia wniosku i nie jest następstwem ujawnienia okoliczności skutkujących zmianą decyzji. Na czym polega waloryzacja tych świadczeń?
Praktyka waloryzacji świadczeń emerytalnych nie powinna budzić wątpliwości interpretacyjnych. Jednak zdarzają się sytuacje, w których organ rentowy (jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określona w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, właściwa do wydawania decyzji w sprawach świadczeń – art. 4 pkt 6 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1251 ze zm., dalej: u.e.r.f.u.s.), wydając decyzję, pomija waloryzację czy dokonuje jej w sposób budzący zastrzeżenia od strony rachunkowej, np. w wyniku nieuwzględnienia jakiejś części składowej podstawy obliczeń.
Cel waloryzacji
Celem waloryzacji jest zachowanie co najmniej realnej wartości świadczeń z powszechnego sytemu ubezpieczenia społecznego w odniesieniu do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Zgodnie zresztą z pierwotną wersją art. 88 ust. 1 u.e.r.f.u.s. emerytury i renty podlegały waloryzacji w celu zachowania co najmniej ich realnej wartości w odniesieniu do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem (por. wyrok Sądu Najwyższego z 15 listopada 2013 r., III UK 165/12, OSNP 2014/10/151, LEX nr 1526640, zob. też postanowienie SN z 8 listopada 2017 r., II UK 684/16, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl, poza wyraźnie wskazanymi źródłami).
Pojęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta