Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Waloryzacja świadczeń emerytalnych następuje z urzędu

18 września 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Zmiana wysokości emerytur i rent w ramach waloryzacji nie jest uzależniona od złożenia wniosku i nie jest następstwem ujawnienia okoliczności skutkujących zmianą decyzji. Na czym polega waloryzacja tych świadczeń?

Praktyka waloryzacji świadczeń emerytalnych nie powinna budzić wątpliwości interpretacyjnych. Jednak zdarzają się sytuacje, w których organ rentowy (jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określona w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, właściwa do wydawania decyzji w sprawach świadczeń – art. 4 pkt 6 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1251 ze zm., dalej: u.e.r.f.u.s.), wydając decyzję, pomija waloryzację czy dokonuje jej w sposób budzący zastrzeżenia od strony rachunkowej, np. w wyniku nieuwzględnienia jakiejś części składowej podstawy obliczeń.

Cel waloryzacji

Celem waloryzacji jest zachowanie co najmniej realnej wartości świadczeń z powszechnego sytemu ubezpieczenia społecznego w odniesieniu do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Zgodnie zresztą z pierwotną wersją art. 88 ust. 1 u.e.r.f.u.s. emerytury i renty podlegały waloryzacji w celu zachowania co najmniej ich realnej wartości w odniesieniu do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem (por. wyrok Sądu Najwyższego z 15 listopada 2013 r., III UK 165/12, OSNP 2014/10/151, LEX nr 1526640, zob. też postanowienie SN z 8 listopada 2017 r., II UK 684/16, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl, poza wyraźnie wskazanymi źródłami).

Pojęcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12979

Wydanie: 12979

Spis treści
Zamów abonament