Dotacje oświatowe. Przeznaczenie, rozliczenia, kontrola
Co się stanie, jeżeli szkoła nie wpisze liczby uczniów do systemu do 30 września? Czy uchwałą można wykluczyć wydatki z dotacji na środki trwałe? Czy z dotacji można sfinansować nagrody dla nauczycieli?
Tematyka związana z tzw. dotacjami oświatowymi jest na czasie zwłaszcza na początku roku szkolnego. Samorządy chcą wówczas pewne mechanizmy usprawnić albo skorygować, stąd pojawiają się nowe pomysły na zmianę przepisów w zakresie uchwał dotacyjnych bądź wychodzą nowe problemy dotyczące interpretacji przepisów ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 754; dalej: u.f.z.o.). W tych kwestiach kluczową rolę odgrywa podmiot, który sprawuje nadzór nad gospodarką finansową samorządów, w tym nad wspomnianymi dotacjami, czyli regionalne izby obrachunkowe (RIO).
∑
7
Do 30 września placówka ma podać dane dotyczące liczby dzieci do Systemu Informacji Oświatowej (SIO), aby uzyskać na nie dotacje z budżetu gminy. Co w sytuacji, gdy nie wprowadzi tych danych w terminie? Czy gmina ma obowiązek przekazania wtedy dotacji?
NIE, w takiej sytuacji gmina ma taką możliwość, ale nie obowiązek. Wskazuje na to m.in. pismo RIO w Gdańsku z 3 marca 2023 r. (znak RP.063/104/13/1/2023). Izba przypomniała, że punkt wyjścia w podanym zakresie przedmiotowym stanowi art. 33 ust. 1 u.f.z.o., który określa szereg warunków udzielenia dotacji. Z podanego artykułu wynika, że jednostka, która chce otrzymać dotację, powinna m.in. we wskazanym terminie podać informacje o planowanej liczbie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta