Konstytucyjne credo zamiast czynnego żalu
Jak powinien wyglądać rytuał oczyszczenia wadliwie powołanych sędziów.
Sędziowie-karierowicze awansujący za czasów „dobrej zmiany” będą mogli orzekać, jeśli okażą czynny żal za udział w naruszaniu praworządności – zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości. Po latach współdziałania w psuciu państwa prawa trudno spodziewać się, by decyzja o skrusze, podjęta pod groźbą wyrzucenia z zawodu, była szczera i dobrowolna. Jak powinien wyglądać rytuał oczyszczenia wadliwie powołanych sędziów?
Choroba tocząca sądy
Osoba, która stała się sędzią w procedurze sprzecznej z konstytucją, nie może dzierżyć władzy sądowniczej w sposób zgodny z konstytucją. Jedno wyklucza drugie. Nie może być więc żadnych wątpliwości, że neosędziowie muszą oddać togi. Dalsze sprawowanie misji publicznej w strukturach wymiaru sprawiedliwości wymaga ponowienia procedur nominacyjnych przed Krajową Radą Sądownictwa, ukształtowaną zgodnie z konstytucją.
Konkretne propozycje procedur tranzycyjnych, przekształcających osoby nieuprawnione do orzekania w prawowitych sędziów, przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości po szerokich konsultacjach ze środowiskami prawniczymi. Neosędziowie zostali przyporządkowani do kilku grup w zależności od tego, jak ciężka toczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta