Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Anonimowy wniosek o udostępnienie informacji publicznej

16 października 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Dorota Gudalewicz

Obecnie dominuje koncepcja, że wniosek o udzielenie informacji publicznej może przybrać dowolną formę, a osoba jej żądająca w wielu przypadkach nie musi być nawet w pełni zidentyfikowana. Za wystarczające należy uznać wskazanie we wniosku adresu poczty elektronicznej czy adresu skrytki pocztowej.

Po ponad 20 latach obowiązywania ustawy o dostępie do informacji publicznej jej przepisy nadal budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych. Jednym z powszechnie spotykanych w praktyce problemów jest to, w jaki sposób należy postępować z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, który nie zawiera danych pozwalających na identyfikację nadawcy.

Stosownie do treści art. 10 ustawy o dostępie do informacji publicznej udostępnienie informacji publicznej, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej lub w portalu danych, przewidziano w trybie wnioskowym. Oznacza to, że uzyskanie takiego dostępu możliwe jest po złożeniu wniosku przez zainteresowaną osobę. Na organie władzy publicznej lub innym podmiocie zobowiązanym do udostępnienia informacji publicznej spoczywa wówczas obowiązek rozpatrzenia takiego wniosku.

Pisemny wniosek składany w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej nie musi odpowiadać żadnym szczególnym wymogom formalnym. Postępowanie w przedmiocie udzielenia informacji publicznej jest bowiem postępowaniem odformalizowanym. Jednym z przejawów odformalizowanego podejścia do tematu udostępniania informacji publicznej jest brak obowiązku podawania przez wnioskodawców swoich danych osobowych.

Wniosek to nie podanie

Ustawa o dostępie do informacji publicznej nie określa precyzyjnie formy ani ram wniosku o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13003

Wydanie: 13003

Spis treści

Zamów abonament