Demografia zdewastuje polski rynek pracy
Jeśli utrzymają się obecne trendy, do 2035 r. ubędzie w Polsce ponad dwa miliony pracowników, czyli około jedna ósma obecnego stanu zatrudnienia – wylicza Polski Instytut Ekonomiczny.
– Większość osób, która przeczytała nasz raport, mówi mi, że wieje tam dużym pesymizmem i jest przygnębiający. Rzeczywiście, wiele wniosków jest trudnych do przełknięcia. Zmiany demograficzne mogą wymuszać korekty w polskim modelu gospodarczym – mówi „Rzeczpospolitej” Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak wskazuje PIE w swoim raporcie „Konsekwencje zmian demograficznych dla podaży pracy w Polsce”, zapaść demograficzna będzie miała duże znaczenie dla przyszłości rynku pracy.
Czeka nas ubytek
– Przy założeniu utrzymania obecnego wieku emerytalnego do 2035 r. z polskiego rynku pracy odejdzie 3,8 mln pracowników. Równocześnie prognozowany napływ nowych roczników wyniesie 1,7 mln osób – wskazuje dr Paula Kukołowicz, kierowniczka zespołu zrównoważonego rozwoju w PIE. To oczywiście efekt stopniowego wychodzenia z rynku pracy pracowników dziś w wieku 50+, przy dużo niższym napływie najmłodszych kohort wiekowych.
Ubytek około 2,1 mln pracowników do 2035 r. szczególnie mocno dotknie m.in. edukację i ochronę zdrowia, gdzie ubędzie kolejno 29 i 23 proc. „rąk do pracy” względem obecnego stanu. Niemniej tak naprawdę w każdym segmencie gospodarki napływ nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta