Spółki komunalne mogą mieć problem z cenami transferowymi
Z końcem października upływa termin na sporządzenie dokumentacji cen transferowych. Tymczasem w przypadku spółek komunalnych już samo określenie tego, czy spółka taka musi, czy też nie musi sporządzić taką dokumentację, staje się poważnym wyzwaniem. Powodem jest funkcjonowanie w obrocie prawnym dwóch różnych interpretacji tego samego przepisu.
Wprowadzenie obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych w kontekście transakcji między podmiotami powiązanymi stało się dla podatników jednym z kluczowych wyzwań. Dotyczy to także spółek komunalnych.
Zanim przystąpimy do opracowania wymaganej dokumentacji cen transferowych, istotne jest, aby zweryfikować, czy w danym przypadku rzeczywiście powstaje obowiązek dokumentacyjny. W przypadku spółek komunalnych ustawodawca przewidział pewne wyjątki, które pozwalają uniknąć takiego obowiązku. Tradycyjnie już dla polskiego prawa, przepisy te budzą liczne wątpliwości.
Podmioty powiązane
Zacznijmy od przypomnienia. Obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych mają podmioty powiązane. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), podmioty powiązane to:
∑ podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot,
∑ podmioty, na które wywiera znaczący wpływ ten sam inny podmiot lub małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot,
∑ spółka niebędąca osobą prawną i jej wspólnik,
∑ spółka komandytowa i jej komplementariusz,
∑ spółka cywilna będąca podatnikiem CIT i jej wspólnik,
∑ podatnik i jego zagraniczny zakład, a w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta