Źle się oszczędza, gdy emerytura kojarzy się z nieszczęściem
Badanie na temat świadomości finansowej wykazało, że dla co czwartej młodej osoby zabezpieczenie finansowe na emeryturę wydaje się niemożliwe, a łatwe tylko dla co siódmej. Pozostali uważają, że jest trudne.
Rok temu o tym, że oszczędzanie na emeryturę jest niemożliwe, mówiło 27 proc. osób w wieku 18–30 lat, czyli więcej niż w tym. Tak wynika z badania „Świadomość finansowa młodego pokolenia, postawy i przekonania wobec emerytury i oszczędzania na ten okres w życiu” przygotowanego dla Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Przeprowadzono je w tym roku i w dwóch poprzednich. Autorka, dr hab. Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego, zwraca uwagę na wiele elementów, które wpływają na to, że młodym ludziom trudno zacząć oszczędzać z myślą o dalekiej (dla nich) przyszłości.
Pierwsze jest to, że mają przed sobą bieżące wyzwania związane z chęcią posiadania samodzielnego mieszkania, założeniem rodziny (opieką nad dziećmi) czy z edukacją. Drugie polega na tym, że tematy emerytalne są dla większości ważne, ale też trudne i dla prawie połowy respondentów – nudne. Trzecim jest to, że dla młodych system emerytalny jest niestabilny. Jest też i czwarty czynnik: nie wszyscy utożsamiają się z sobą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta