Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada nadzorcza nie może wyręczyć zarządu w prowadzeniu spraw spółki

16 października 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Kinga Jaszczyk

Rada nadzorcza nie ma prawa wydawania zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki. Ustawodawca nie przyznał członkom rady nadzorczej kompetencji do zarządzania spółką, dlatego zarządzanie nią przez członka rady nadzorczej jest bezprawne.

Zgodnie z art. 219 § 1 k.s.h. (por. art. 30069 § 1, art. 30073 § 1, art. 382 § 1) rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Zasadniczym celem nadzoru jest zapewnienie prawidłowego działania podmiotu nadzorowanego (spółki). Nadzór pozwala na ingerencję w działalność zarządu jedynie za pomocą wyznaczonych prawem środków.

Na gruncie kodeksu spółek handlowych (KSH) przedmiotowa ingerencja przejawia się m.in. w ocenie sprawozdań zarządu z działalności i sprawozdań finansowych w zakresie ich zgodności z księgami, dokumentami i ze stanem faktycznym czy też w wyrażaniu zgody na dokonanie określonych czynności (por. np. art. 220 k.s.h.). Istotne jest, że rada nadzorcza nie ma prawa wydawania zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki (art. 219 § 2, art. 30062 § 2, 3751 KSH).

W kontekście przytoczonych przepisów nie ulega wątpliwości, że ustawodawca nie przyznał członkom rady nadzorczej kompetencji do zarządzania spółką. Do tego uprawniony jest wyłącznie zarząd (por. art. 201 § 1, art. 30062, art. 368 § 1 KSH).

W praktyce może się jednak zdarzyć, że zachowanie członków rady nadzorczej spowoduje przekształcenie się stosunku nadzoru w stosunek podległości służbowej, co jest sprzeczne z założeniem prawodawcy o rozdziale nadzoru od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13003

Wydanie: 13003

Spis treści

Zamów abonament