Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Asesorzy sądowi znów przed ETPC (1)

20 listopada 2024 | Sądy i Prokuratura | Marek Antas Hubert Dudkiewicz

Mankamenty obowiązujących regulacji prawnych nie przeszkadzają zbadać skutecznie niezawisłości sędziego.

Stowarzyszenie Absolwentów i Aplikantów KSSiP VOTUM 25 października 2024 r. złożyło opinię przyjaciela sądu w sprawach połączonych toczących się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC), a dotyczących sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez asesorów sądowych. Z komunikatu ETPC wynika, że zarzuty wobec nich koncentrują się na rzekomej zależności ich przyszłych nominacji na stanowiska sędziów od wniosku KRS, która – jak wynika z poprzednich wyroków ETPC – została ukształtowana nieprawidłowo, co rodzi ryzyko wpływu władzy politycznej na proces ich nominacji.

Pojawiła się zatem okazja, aby przybliżyć raz jeszcze istotę i funkcję asesury sądowej. Chociaż jej tradycja w polskim systemie prawnym sięga 1929 r., wciąż jest dla większości obywateli terminem obcym i niezrozumiałym. Jest to o tyle istotne, że mimo bardzo pozytywnych opinii o tej grupie młodych sędziów (zob. np. raport Fundacji Court Watch Polska „Obywatelski monitoring sądów 2021”), opublikowany został projekt ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych autorstwa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia zakładający likwidację asesury sądowej.

Asesor sądowy to, mówiąc w skrócie, kandydat na sędziego, zatrudniony w sądzie i sprawujący wymiar sprawiedliwości w zakresie niemal równym sędziowskiemu, ale z prawem orzekania tylko przez z góry określony czas. Asesura...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13031

Wydanie: 13031

Spis treści
Zamów abonament