Co jest potrzebne do nowego otwarcia w relacjach rząd–NGO
Przedstawiciele administracji publicznej i organizacji samorządowych dyskutowali o głównych wyzwaniach współpracy. Padły zgodne deklaracje otwartości na dialog, który jest kluczowy dla budowania wzajemnych relacji.
Jak wygląda sytuacja organizacji pozarządowych (NGO)? Czy nastąpiło nowe otwarcie w relacjach rząd–NGO? Dialog z organizacjami pozarządowymi po wyborach i ich znaczenie w działaniach administracji: jaką rolę dla NGO widzą rządzący? Te zagadnienia stały się osią debaty „Relacje: Organizacje pozarządowe – rząd. Nowe otwarcie”, której współorganizatorami byli Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO) oraz „Rzeczpospolita”. Wydarzenie odbyło się podczas dorocznej konferencji NIW-CRSO w Warszawie.
Adriana Porowska, ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, przewodnicząca Komitetu ds. Pożytku Publicznego, mówiła o wyborach w Polsce, nawiązując także do niedawnych wyborów prezydenckich w USA, gdzie „społeczeństwo oczekiwało prostych rozwiązań i je dostało”. – Część ludzi nie poszła do wyborów. W najbliższym czasie może być tak, że część społeczeństwa powie, że nic się nie zmieniło, nie ufamy, nie idziemy na wybory. Ale ci bardziej zmobilizowani pójdą – powiedziała.
– Naszą rolą jest m.in. edukowanie i pokazywanie ludziom, że może nie wszystko się dzieje tak szybko, jakbyśmy chcieli, ale sprawczość jest w naszych rękach. I kto jak nie organizacje pozarządowe i ludzie działający na ich rzecz widzą to najlepiej i mogą działać. Dlatego bardzo ważny jest dialog. Takie spotkania jak to dzisiejsze powinny się odbywać w całym kraju. Szukajcie NGO w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta