Jak zaradzić niedoborom mocy do produkcji prądu?
Z naszych analiz wynika, że pewność dostaw energii w kolejnych latach może być zachowana, ale potrzebujemy działań, które zmniejszą ryzyka – mówi dr Artur Kopijkowski-Gożuch, dyrektor Narodowego Centrum Analiz Energetycznych.
Od kiedy działa Narodowe Centrum Analiz Energetycznych (NCAE)?
Podstawą działalności naszego Centrum była nowelizacja ustawy prawo energetyczne w marcu 2022 r. Ośrodek jest ulokowany przy Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (PSE), ale w zespole są też także eksperci innych operatorów systemów przesyłowych: gazowego (Gaz-System) i naftowego (PERN). Działamy z pomocą doraźnych zespołów roboczych, zajmujących się konkretnymi problemami i analizami. Bazujemy na zasobach i kompetencjach trzech operatorów, ale korzystamy także z wiedzy i umiejętności innych instytucji. Współpracujemy bezpośrednio z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku czy PSE Innowacje, czyli spółką córką PSE, która zajmuje się m.in. tworzeniem rozwiązań informatycznych.
Czym zajmuje się NCAE?
Naszym zadaniem jest wsparcie administracji centralnej oraz prezesa URE w pracy analitycznej na rzecz szeroko rozumianej transformacji energetycznej. Od 2022 r. stworzyliśmy łącznie kilkadziesiąt raportów i analiz na bardzo różne tematy.
Staramy się np. przewidzieć pracę magazynów energii, które mogłyby teoretycznie pomóc w stabilizacji dostaw mocy. Przykładowo: okazuje się, że magazyny nie są w stanie w prosty sposób pokryć luki mocowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta