Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na transformacji powinniśmy zyskać

22 listopada 2024 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Uczestnicy konferencji wskazywali potrzebę rewizji Europejskiego Zielonego Ładu
autor zdjęcia: Ewa Witak
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy konferencji wskazywali potrzebę rewizji Europejskiego Zielonego Ładu

Europa traci konkurencyjność względem USA i Chin, stając się wyłącznie rynkiem zbytu uzależnionym od zewnętrznych dostawców. Transformacja musi być prowadzona, ale w taki sposób, by nie wyeliminować europejskiego przemysłu. Pomóc w tym może Europejski Fundusz Konkurencyjności.

O roli zielonego konserwatyzmu w budowaniu bardziej konkurencyjnej UE rozmawiano podczas konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowo-Wschodniej 2024” zorganizowanej przez Fundację Polska z Natury, Klub Jagielloński i Conservative Environment Network.

Przedmiotem dyskusji była bezpieczna transformacja energetyki. Podkreślano, że powinna ona przebiegać w taki sposób, by zapewnić społeczeństwu i biznesowi stały dostęp do stosunkowo taniej energii. Konieczny jest rozwój czystych źródeł energii, niezbędna jest budowa elektrowni jądrowej. Trzeba również dostosować cele związane z transformacją do realnych możliwości konkretnych krajów.

Nowy plan Messmera

Sporo miejsca poświęcono konkurencyjności europejskiej gospodarki. O rozziewie gospodarczym i technologicznym między Europą a USA i Chinami pisał niedawno Mario Draghi, szacując nakłady niezbędne do przywrócenia konkurencyjności europejskiej gospodarki na ok. 800 mld euro rocznie. Geopolityka działa niestety na naszą niekorzyść. Wojna na wschodzie Europy generuje nowe problemy, przekierowując uwagę krajów w większym stopniu na zbrojenia. Podczas konferencji zwracano uwagę na kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Mieszko Pawlak z Kancelarii Prezydenta RP podkreślał, że w kontekście wojny na terenie Ukrainy staje się ono kwestią fundamentalną i powinno być traktowane na równi z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13033

Wydanie: 13033

Spis treści

Reklama

Zamów abonament