Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pielgrzymka do Gazy

22 października 2025 | Świat | Jerzy Haszczyński
Watykańscy urzędnicy zapewniają, że Leon XIV „ma w sercu” wizytę w Strefie Gazy
autor zdjęcia: Andreas SOLARO / AFP
źródło: Rzeczpospolita
Watykańscy urzędnicy zapewniają, że Leon XIV „ma w sercu” wizytę w Strefie Gazy

Papież udaje się do Libanu, kilkaset kilometrów od Strefy Gazy. Czy program pielgrzymki może się wzbogacić o tę enklawę?

Teoretycznie jest to możliwe. Nagłe decyzje o zagranicznych wizytach papieskich nie są wykluczone. Nie jest bowiem tak, że każda musi być planowana z wielkim wyprzedzeniem.

Jan Paweł II i Armenia

Jak mówi „Rzeczpospolitej” kardynał Kazimierz Nycz, papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 r. zastanawiał się, czy nie udać się natychmiast do Armenii. W ostatniej fazie raka był wówczas katolikos Karekin I, głowa Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, z którym Jan Paweł II był w wielkiej przyjaźni.

– W Krakowie rozważano, czy nie poleci specjalny samolot do Armenii. Ostatecznie zrezygnowano – mówi kardynał, podkreślając, że niespodziewane elementy pielgrzymek wymagają analizy papieskiego otoczenia, Sekretariatu Stanu na temat tego, czy byłyby pożądane i bezpieczne.

Karekin I zmarł 29 czerwca 1999 r.. Jan Paweł II był w Krakowie 14-17 czerwca.

Kardynał Gugerotti o Strefie Gazy

Do rozważań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13310

Wydanie: 13310

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament