Trzeba mówić wprost
Informacje
Trzeba mówić wprost
Piszę wsprawie niedawnych wydarzeń, dotyczących stosunków polsko-niemieckich, które omawiał Klaus Bachmann w swym artykule w "Rzeczpospolitej" zdn. 7 lipca br. Bardzo cenię artykuły K. Bachmanna, pisane ze znajomością problemów, aprzy tym zwyraźną życzliwością dla naszego kraju. Zgadzając się zjego opiniami w wielu sprawach dotyczących stosunków między Polską i Niemcami, patrzę na te sprawy, mając za sobą inne doświadczenie niż on. Główną przyczyną tego jest, jak sądzę, różnica pokoleń, która nas dzieli. Autor wydaje się niemile zaskoczony tym, że ". .. po tylu latach współpracy idialogu Niemcy i Polacy mogą jeszcze rozmawiać ze sobą jak głuchy zniemym. " A mnie to wcale nie dziwi.
Mnie bardziej dziwiło to (obecnie już coraz mniej) , że Niemcy i Polacy mogą ze sobą rozmawiać jak przyjaźni sąsiedzi, mający jeszcze wiele złożonych problemów do rozwiązania, ale iwiele wspólnych interesów. Muszę się przyznać, że po wojnie przez lat co najmniej dwadzieścia nie wyobrażałem sobie, że potrafię rozmawiać zjakimkolwiek Niemcem, tak jak się rozmawia znormalnym człowiekiem. Nie czuję też wrogości do Niemców, choć na mój stosunek do nich musi wpływać nadal mój życiorys.
Pozwolę sobie przytoczyć parę faktów. Wojnę iokupację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta