Zjednoczeni wbezradności
Organizacja Narodów Zjednoczonych nie zmieniła swej polityki ograniczania narkomanii. Głównymi metodami walki ztym problemem pozostaną kontrole ikary.
Zjednoczeni wbezradności
TOMASZ TELUK
Problemowi narkotyków było wcałości poświęcone 20. Nadzwyczajne Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Wdebacie brali udział przywódcy państw, szefowie iministrowie rządów państw członkowskich ONZ. Wśród nich znajdowali się przedstawiciele krajów, które są liderami wprodukcji środków odurzających. Dochody uzyskiwane przez kartele narkotykowe są porównywalne z budżetami tych państw. Narkotykowe zagłębie to przede wszystkim Ameryka Łacińska (Kolumbia, Boliwia, Peru, Meksyk) oraz Azja Południowo-Wschodnia (Afganistan, Tajlandia, Birma, Pakistan) . Zyski z narkobiznesu szacuje się na blisko pół biliona dolarów.
Nic nie wskazuje na to, że dojdzie do radykalnej zmiany strategii zwalczania produkcji ihandlu narkotykami. Choć dotyczące tego problemu deklaracje ONZ pojawiają się regularnie, to narkotykowi baronowie mają się dobrze. Mafiosi niejednokrotnie korumpują władzę, aby utrzymać istniejący stan rzeczy. WMeksyku zpowodu brania łapówek od karteli narkotykowych zwalnianych jest co rok ok. 1, 5 tys. policjantów. Z kolei dla agencji rządowych zwiększenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta