Blisko Warszawy
Blisko Warszawy
Ludzie, którzy przyjechali o 18 kolejką EKD, mówili, że w Warszawie wybuchły walki. Na zdjęciu: stacja Podkowa Leśna Główna w czasie okupacji.
FOT. ARCHIWUM MUZEUM KOLEJNICTWA W WARSZAWIE
STANISŁAW MARKOWSKI
Powstanie Warszawskie 1944 roku. Czas wielkich nadziei i wielkich rozczarowań. Mieszkałem wtedy w Milanówku i należałem do 52 plutonu Armii Krajowej. Oczekując chwili, kiedy dostaniemy rozkaz rozpoczęcia działań, patrzyliśmy tygodniami na łunę i dymy unoszące się nad Warszawą. Wiedzieliśmy wtedy tylko to, że płonie i walczy. Teraz wiemy o niej niemal wszystko. Zbyt mało natomiast wiemy, co działo się w najbliższej okolicy Warszawy. Niech przypomną o tym fragmenty odnalezionych ostatnio moich notatek z sierpnia i września 1944 roku.
31 lipca 1944 r. Milanówek. Przybyła z Warszawy dość liczna grupa żołnierzy AK, by nas wspierać z chwilą wybuchu powstania. Naszym zadaniem jest osłanianie stolicy od południowego zachodu przed ewentualną odsieczą niemiecką. W naszym domu zamieszkało trzech warszawiaków. Jeden nazywał się Janiszewski z Żoliborza, a drugi Walasek. Zamieszkali w pokojach, z których przed kilkunastu godzinami wyjechali oficerowie niemieccy. W popłochu opuścili Milanówek ewakuowani z Warszawy volksdeutsche....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta