Zbrodnia czy pomoc wcierpieniu
FRANCJA
Pielęgniarka "pomogła" umrzeć trzydziestu nieuleczalnie chorym
Zbrodnia czy pomoc wcierpieniu
PIOTR KASZNIA
zparyża
Wstan oskarżenia pod zarzutem umyślnego spowodowania śmierci 30 nieuleczalnie chorych pacjentów wpodeszłym wieku została w ubiegłym tygodniu postawiona Christine Malevre, 28-letnia pielęgniarka ze szpitala w podparyskim Mantes-La Jolie. Oskarżona przyznała się winy, tłumacząc, że takich czynów żądały od niej rodziny cierpiących chorych lub sami chorzy. Sprawa Christine Malevre wywołała we Francji burzliwą dyskusję na temat eutanazji i cierpienia osób nieuleczalnie chorych.
Minister zdrowia, Bernard Kouchner, stwierdził, że nie wolno zbyt pochopnie potępiać pielęgniarki ipodkreślił, że ustawodawstwo francuskie w odniesieniu do eutanazji jest bardzo niejasne, a jeśli chodzi o łagodzenie cierpień chorych, Francja pozostaje daleko w tyle za innymi krajami zachodnioeuropejskimi. -- Mam zrozumienie dla tej młodej kobiety inie chcę, by czuła się zagubiona, tak jak niektórzy chorzy -- powiedział. Były socjalistyczny minister zdrowia, Leon Schwartzenberg, zażądał debaty parlamentarnej na temat eutanazji, przyznając się do stosowania wprzeszłości eutanazji czynnej (świadome spowodowanie śmierci nieuleczalnie chorego) . Podobne oświadczenie złożyło także wielu innych znanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta