Zapiski z szarej strefy
LEKTURY
Wspomnienie o Krzysztofie Mętraku
Zapiski z szarej strefy
LESZEK SZARUGA
Krzysztof Mętrak (1945-- 1993) był bez wątpienia jednym znajwiększych talentów polskiej krytyki powojennej -- dotyczy to zarówno literatury, jak filmu. Warto przy tym, gdy się czyta właśnie wydany "Dziennik" pisarza, zwrócić uwagę na fakt, że pojawił się on wnaszym życiu literackim razem z innym utalentowanym krytykiem, swym równolatkiem, Stanisławem Barańczakiem -- jako laureat, wraz z poznańskim maturzystą, jakiegoś uczniowskiego konkursu (jego trzecią laureatką była obecna wybitna polonistyczna naukowczyni Ewa Szary-Matywiecka) .
Swoistą rywalizację zautorem "Nieufnych izadufanych", niewolną od mniej lub bardziej uzasadnionych złośliwości, widać zwłaszcza w zapiskach zpierwszej połowy lat siedemdziesiątych. A le też nie jest tu bez znaczenia fakt, iż obaj pisarze wybrali dwie zupełnie
odmienne strategie
swej obecności iaktywności literackiej. Tym bardziej to interesujące, iż w momencie startu nie byli sobie nadto odlegli -- obaj wyposażeni wpodobny bagaż wiedzy, obaj też nie od razu dostrzegający pułapki propagandowej indoktrynacji, jakim podlegali w szkole, dość szybko debiutowali, przy czym nie były to debiuty przechodzące bez echa.
Tu jednak podobieństwa się kończą. Mętrak jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta