Wielkość na miarę Europy
Szesnaście polskich województw na tle regionów UE
Wielkość na miarę Europy
JęDRZEJ BIELECKI
Wielkość nowych polskich województw jest optymalna, aby mogły sprawnie wykorzystać Fundusze Strukturalne, wramach których Polska już za kilka lat może otrzymywać nawet 5 -- 7 mld euro rocznie -- uważają urzędnicy Komisji Europejskiej. Tak udanej reformy administracyjnej nie udało się przeprowadzić wielu państwom członkowskim: w Niemczech, Belgii czy Grecji Komisja nie znalazła naturalnych jednostek terytorialnych, które mogły przejąć zarządzanie funduszami pomocowymi.
Regionalizacja to nieco podstępna idea zwolenników integracji europejskiej. Silne w ładze lokalne osłabiają antagonizmy państw narodowych iprzyczyniają się do powstania tożsamości na skalę kontynentu. Wpierwszych latach powojennych Alzacji łatwiej było współpracować z Badenią-Wirtembergią niż Francji z Niemcami.
Bruksela popiera także regionalizację, ponieważ oznacza ona podejmowanie decyzji bliżej miejsca, którego one dotyczą. Dzięki temu pieniądze publiczne są wydawane efektywnej.
Każdy według uznania
Proces regionalizacji w Europie okazał się jednak na razie sukcesem połowicznym. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie hrabstwo zawsze ma podobną wielkość, ajego władze takie same kompetencje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta