Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oswojenie z nowoczesnością

20 stycznia 1999 | Kultura | MM

GALERIE SZTUKI

Większość klientów dopomina się prac klasyków awangardy

Oswojenie z nowoczesnością

M ONIKA MAłKOWSKA

W ostatnich latach w muzeach i galeriach nastawionych na prezentacje sztuki najnowszej wyraźnie się ożywiło. Przybyło publiczności na wystawach nietradycyjnych, trudnych w odbiorze, co potwierdzają zgodnym chórem dyrektorzy wielkich, multimedialnych centrów oraz szefowie małych salonów. Zwiększył się także popyt na dzieła współczesnych twórców -- w stosunku do roku 1997 obroty w roku minionym zwiększyły się aż trzykrotnie.

O prace renomowanych współczesnych twórców zabiegają prywatni kolekcjonerzy, poważne firmy, banki. Także na ten rok prognozy na rynku sztuki najnowszej są znakomite. Coraz więcej zasobnych przedsiębiorstw zleca fachowcom skompletowanie reprezentacyjnego zestawu obiektów autorstwa wybitnych żyjących artystów; coraz więcej instytucji nie związanych z plastyką otwiera w swych siedzibach salony wystawowe, nastawione na promowanie sztuki aktualnej. Większość klientów dopomina się prac tzw. klasyków awangardy, ale niektórzy stawiają na młode talenty.

Pęd do nowoczesności najpierw zaobserwowano na Zachodzie. Od niedawna chwalą się tym również polskie placówki promujące sztukę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1600

Spis treści

Ubezpieczenia

Drogą łagrów

Zamów abonament