Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ponad milion uchodźców

20 stycznia 1999 | Świat | SW

KOLUMBIA

Na tym terenie doszło do humanitarnej katastrofy, której świat nie zauważył

Ponad milion uchodźców

OD NASZEGO SPECJALNEGO

WYSłANNIKA DO KOLUMBII

Zpowodu przemocy politycznej w ubiegłym roku ćwierć miliona mieszkańców Kolumbii uciekło ze swoich domów. Ogółem w tym 36-milionowym kraju jest ponad milion uchodźców. Stawia to Kolumbię na czwartym miejscu pod tym względem na świecie: po Sudanie, Angoli i Afganistanie. O ile jednak problem uchodźców w tamtych krajach jest dobrze znany światowym mediom, ONZ-owi i międzynarodowym organizacjom humanitarnym, o tyle o kolumbijskich uchodźcach prawie nikt nic nie wie i mało kto się nimi interesuje.

Ofensywa sił paramilitarnych, rozpoczęta 7 styczniategoroku, przyniosła do tej pory kilkuset zabitych i kilkanaście tysięcy nowych uchodźców. Ponad dwa tysiące osób uciekło ze wsi El Tigre w prowincji Putumayo, gdzie 9 stycznia paramilitares zabili 25 osób. Duże grupy uchodźców z El Tigre, z tobołami załadowanymi na konne dwukółki, widzieliśmy na ulicach powiatowej stolicy La Hormiga. Część osób zjawiła się w Mocoa, stolicy prowincji Putumayo, gdzie miejscowy gubernator próbuje organizować dla nich pomoc. Burmistrz La Hormiga poleciał w tym tygodniu do Bogoty, aby rozmawiać o problemie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1600

Spis treści

Ubezpieczenia

Drogą łagrów

Zamów abonament