Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Indie: Wisznu kontra Chrystus

20 stycznia 1999 | Publicystyka, Opinie | SG
źródło: Nieznane

INDIE

Hinduscy ekstremiści religijni znów dominują w życiu politycznym Indii. Obecnie, sześć lat po zniszczeniu zabytkowego meczetu w Ajodhii kierują swoją szowinistyczną kampanię przeciwko chrześcijanom.

Wisznu kontra Chrystus

Opinia publiczna raz po raz dowiaduje się o przypadkach napaści na indyjskich chrześcijan, dokonywanych przez bojówki HJM, aktywistów ze Światowego Komitetu Hindusów oraz innych radykalnych organizacji hinduistycznych. Na zdjęciu: spalony kościół katolicki w pobliżu Ahwy, w stanie Gudżarat. FOT. (C) REUTERS

STANISŁAW GRZYMSKI

Hindusi mają wiele zastrzeżeń do postawy Kościoła anglikańskiego w okresie panowania Brytyjczyków, ale dotąd nie było słychać o prześladowaniach chrześcijan w Indiach. Chrześcijanie z górzystego okręgu Dang w stanie Gudżarat nigdy nie znali uczucia strachu. Teraz żyją w ciągłym lęku.

Krwawa Wigilia

W Wigilię Bożego Narodzenia, gdy chrześcijanie z Dang siadali do uroczystej kolacji w gronie rodzinnym, fanatyczni aktywiści z organizacji Hindu Jagran Manch (Forum na Rzecz Przebudzenia Hinduistów - HJM) zebrali się na prowokacyjnym wiecu za przyzwoleniem lokalnych władz (w Gudżaracie rządzą hinduistyczni nacjonaliści z BJP). Liderzy organizacji nawoływali do "bezpośrednich działań" i wypędzenia misjonarzy z kraju. Po wiecu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1600

Spis treści

Ubezpieczenia

Drogą łagrów

Zamów abonament