Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dbałość o własne zdrowie obowiązkiem pracowniczym

20 stycznia 1999 | Prawo | IL

Awaria ogrzewania

Dbałość o własne zdrowie obowiązkiem pracowniczym

Powstrzymywanie się od wykonywania pracy zagrażającej zdrowiu pracownika (art. 210 kodeksu pracy) może w konkretnych okolicznościach stanowić przedmiot pracowniczego obowiązku dbałości o dobro pracodawcy (art. 100 § 2 pkt 4 k. p. ). Taką tezę o ogólniejszym znaczeniu sformułował Sąd Najwyższy w wyroku z 7 stycznia 1998 r. (sygn. I PKN 405/ 97) .

Przypomnijmy. Zgodnie z art. 210 k. p. , gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od jej wykonywania, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Jeżeli powstrzymywanie się od pracy nie usuwa zagrożenia, pracownik ma prawo oddalić się z takiego miejsca, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Za czas powstrzymywania się w tych wypadkach od wykonywania pracy zachowuje się prawo do wynagrodzenia.

Drugi ze wskazanych przez SN przepisów (art. 100 §...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1600

Spis treści

Ubezpieczenia

Drogą łagrów

Zamów abonament