Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dylematy naboru

20 stycznia 1999 | Gazeta | AG

Dyskusja w redakcji "Rzeczpospolitej"

Dylematy naboru

Nie ulega wątpliwości, że sukces każdego przedsięwzięcia zależy od ludzi. W praktyce oznacza to znalezienie, zatrudnienie i zatrzymanie najlepszych. Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat rekrutacji i doboru pracowników dzielili się na spotkaniu w redakcji "Rzeczpospolitej" menedżerowie pionów personalnych firm, szefowie agencji doradztwa kadrowego, badacze i eksperci.

Z badań, którymi objęto 500 największych polskich przedsiębiorstw z listy "Gazety Bankowej", wynika, że ponad 70 proc. preferuje rekrutację wewnętrzną, tj. woli awansować lub przesuwać na wakujące stanowiska ludzi już zatrudnionych w firmie. Zdaniem Pawła Kuczyńskiego z Data Group -- placówki, która przeprowadziła badania -- tendencja taka wyraźna jest zwłaszcza w przedsiębiorstwach mających liczną załogę, a tym samym duży wewnętrzny rynek pracy.

Doraźność przedsięwzięć

Większość badanych firm cechuje doraźność przedsięwzięć z zakresu polityki personalnej -- w dwóch trzecich o podjęciu rekrutacji decyduje sytuacja bieżąca. Tylko 30 proc. spółek przygotowało plany zatrudnienia. Charakterystyczna prawidłowość: znacznie częściej plany takie sporządzają firmy rentowne; aż w 92 proc. firm nierentownych nie opracowano ścieżek awansu pracowniczego, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1600

Spis treści

Ubezpieczenia

Drogą łagrów

Zamów abonament