Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dylematy naboru

20 stycznia 1999 | Gazeta | AG

Dyskusja w redakcji "Rzeczpospolitej"

Dylematy naboru

Nie ulega wątpliwości, że sukces każdego przedsięwzięcia zależy od ludzi. W praktyce oznacza to znalezienie, zatrudnienie i zatrzymanie najlepszych. Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat rekrutacji i doboru pracowników dzielili się na spotkaniu w redakcji "Rzeczpospolitej" menedżerowie pionów personalnych firm, szefowie agencji doradztwa kadrowego, badacze i eksperci.

Z badań, którymi objęto 500 największych polskich przedsiębiorstw z listy "Gazety Bankowej", wynika, że ponad 70 proc. preferuje rekrutację wewnętrzną, tj. woli awansować lub przesuwać na wakujące stanowiska ludzi już zatrudnionych w firmie. Zdaniem Pawła Kuczyńskiego z Data Group -- placówki, która przeprowadziła badania -- tendencja taka wyraźna jest zwłaszcza w przedsiębiorstwach mających liczną załogę, a tym samym duży wewnętrzny rynek pracy.

Doraźność przedsięwzięć

Większość badanych firm cechuje doraźność przedsięwzięć z zakresu polityki personalnej -- w dwóch trzecich o podjęciu rekrutacji decyduje sytuacja bieżąca. Tylko 30 proc. spółek przygotowało plany zatrudnienia. Charakterystyczna prawidłowość: znacznie częściej plany takie sporządzają firmy rentowne; aż w 92 proc. firm nierentownych nie opracowano ścieżek awansu pracowniczego, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1600

Spis treści

Ubezpieczenia

Drogą łagrów

Zamów abonament