Dylematy naboru
Dyskusja w redakcji "Rzeczpospolitej"
Dylematy naboru
Nie ulega wątpliwości, że sukces każdego przedsięwzięcia zależy od ludzi. W praktyce oznacza to znalezienie, zatrudnienie i zatrzymanie najlepszych. Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat rekrutacji i doboru pracowników dzielili się na spotkaniu w redakcji "Rzeczpospolitej" menedżerowie pionów personalnych firm, szefowie agencji doradztwa kadrowego, badacze i eksperci.
Z badań, którymi objęto 500 największych polskich przedsiębiorstw z listy "Gazety Bankowej", wynika, że ponad 70 proc. preferuje rekrutację wewnętrzną, tj. woli awansować lub przesuwać na wakujące stanowiska ludzi już zatrudnionych w firmie. Zdaniem Pawła Kuczyńskiego z Data Group -- placówki, która przeprowadziła badania -- tendencja taka wyraźna jest zwłaszcza w przedsiębiorstwach mających liczną załogę, a tym samym duży wewnętrzny rynek pracy.
Doraźność przedsięwzięć
Większość badanych firm cechuje doraźność przedsięwzięć z zakresu polityki personalnej -- w dwóch trzecich o podjęciu rekrutacji decyduje sytuacja bieżąca. Tylko 30 proc. spółek przygotowało plany zatrudnienia. Charakterystyczna prawidłowość: znacznie częściej plany takie sporządzają firmy rentowne; aż w 92 proc. firm nierentownych nie opracowano ścieżek awansu pracowniczego, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta