Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powiało grozą

20 stycznia 1999 | Gazeta | KF

NIK -- PAA

Prof. Jerzy Niewodniczański: Mogę zapewnić, że Polska jest krajem bezpiecznym jądrowo, na

Powiało grozą

K RYSTYNA FOROWICZ

W Polsce znajduje się blisko 9 tys. kg materiałów rozszczepialnych -- uranu, plutonu, toru -- wykorzystywanych głównie do celów badawczych. Co roku przez Polskę usiłuje się przewieźć kilkanaście tysięcy razy różne źródła promieniowania, głównie ze Wschodu do Niemiec.

W pasie szerokości 650 km od naszych granic znajduje się 50 obiektów jądrowych, połowa z nich nie spełnia przyjętych obecnie na świecie wymogów bezpieczeństwa.

W 1997 r. Straż Graniczna skontrolowała 82 mln pojazdów i pociągów, blisko 15 tys. razy bramki kontroli skażeń wykazywały obecność materiałów promieniotwórczych. Był to najczęściej złom kolorowy pochodzący z likwidowanych łodzi podwodnych, zdarzyły się skażone monety itd. Teoretycznie można przewieźć przez terytorium Polski ładunki jądrowe, jeśli zostaną profesjonalnie zapakowane, nawet głowicę jądrową (na szczęście nie jest promieniotwórcza i bomby atomowej nie da się z niej zrobić) .

Czy Polacy mogą czuć się bezpiecznie? -- Na ile to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1600

Spis treści

Ubezpieczenia

Drogą łagrów

Zamów abonament