Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

20 stycznia 1999 | Publicystyka, Opinie | MS ZL

Informacje

Z ludźmi trzeba rozmawiać

Za kilka dni może dojść do ogólnopolskiego protestu pracowników ochrony zdrowia. Nie wiadomo jeszcze, jaką formę przybierze. Nie wyjdzie on na zdrowie ani protestującym, ani pacjentom, ani -- paradoksalnie -- pierwszemu rządowi, który zdecydował się na zmianę systemu ochrony zdrowia.

Oto fakty: od początku roku w większości szpitali brakuje anestezjologów. Część złożyła wypowiedzenia, inni pracują jak na ostrym dyżurze. Anestezjologów popierają inni lekarze i pozostali pracownicy ochrony zdrowia. Dlaczego? Sami zainteresowani tłumaczą, że środowisko zjednoczyło się, bo walczyć o "godność zawodu lekarza", "podmiotowość pracowników" etc. Strona rządowa skłonna jest raczej upatrywać powodów tej solidarności w korporacyjnej niechęci do zmian, jakie niesie reforma.

Można jednak inaczej wyjaśnić, dlaczego lekarze, pielęgniarki, położne, kierowcy karetek, technicy itd. stanęli za barykadą już w pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego systemu. Ludzie ci przez niemal dziesięć lat czekali, aż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1600

Spis treści

Ubezpieczenia

Drogą łagrów

Zamów abonament