Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowelizacja ustawy o Trybunale Stanu

20 stycznia 1999 | Prawo | AŁ

PIERWSZE CZYTANIE

Za naruszenie konstytucji, ustaw i popełnione przestępstwa

Nowelizacja ustawy o Trybunale Stanu

Liczbę głosów potrzebnych do postawienia w stan oskarżenia lub pociągnięcia do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, a także sprecyzowanie dotychczasowej formuły odpowiedzialności konstytucyjnej za czyny dokonane w sposób zawiniony oraz dostosowanie dotychczasowej ustawy o Trybunale Stanu do konstytucji przewiduje przygotowana przez posłów nowela, której pierwsze czytanie odbędzie się na rozpoczynającym się posiedzeniu Sejmu.

Za naruszenie konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania odpowiedzialność konstytucyjną mają ponosić: prezydent RP; prezes Rady Ministrów oraz jej członkowie; prezesi: NBP i NIK; członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; osoby, którym prezes RM powierzył kierowanie ministerstwem, oraz naczelny dowódca Sił Zbrojnych.

Jeśli poseł lub senator złamie art. 107 konstytucji, który mówi, że nie mogą oni prowadzić działalności gospodarczej z osiąganiem korzyści z majątku skarbu państwa lub samorządu terytorialnego ani nabywać tego majątku, mają ponieść też odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu (TS) . Autorzy projektu chcą, aby prezydent mógł być pociągnięty do odpowiedzialności przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1600

Spis treści

Ubezpieczenia

Drogą łagrów

Zamów abonament