Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowelizacja ustawy o Trybunale Stanu

20 stycznia 1999 | Prawo | AŁ

PIERWSZE CZYTANIE

Za naruszenie konstytucji, ustaw i popełnione przestępstwa

Nowelizacja ustawy o Trybunale Stanu

Liczbę głosów potrzebnych do postawienia w stan oskarżenia lub pociągnięcia do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, a także sprecyzowanie dotychczasowej formuły odpowiedzialności konstytucyjnej za czyny dokonane w sposób zawiniony oraz dostosowanie dotychczasowej ustawy o Trybunale Stanu do konstytucji przewiduje przygotowana przez posłów nowela, której pierwsze czytanie odbędzie się na rozpoczynającym się posiedzeniu Sejmu.

Za naruszenie konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania odpowiedzialność konstytucyjną mają ponosić: prezydent RP; prezes Rady Ministrów oraz jej członkowie; prezesi: NBP i NIK; członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; osoby, którym prezes RM powierzył kierowanie ministerstwem, oraz naczelny dowódca Sił Zbrojnych.

Jeśli poseł lub senator złamie art. 107 konstytucji, który mówi, że nie mogą oni prowadzić działalności gospodarczej z osiąganiem korzyści z majątku skarbu państwa lub samorządu terytorialnego ani nabywać tego majątku, mają ponieść też odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu (TS) . Autorzy projektu chcą, aby prezydent mógł być pociągnięty do odpowiedzialności przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1600

Spis treści

Ubezpieczenia

Drogą łagrów

Zamów abonament