Tęsknota za ochronnym parasolem
Menedżerowie narzekają narestrykcyjne przepisy. Wielu z nich oczekuje konkretnego wsparcia ze strony państwa.
Tęsknota za ochronnym parasolem
KRZYSZTOF P AWłOWSKI
Od dziesięciu lat obowiązują w Polsce zasady gospodarki rynkowej. Duża część gospodarki funkcjonuje już w normalnych warunkach. Makroekonomiczne efekty przemiany systemu gospodarczego czynią z Polski pupilka międzynarodowych organizacji finansowych. Nasz kraj coraz częściej staje się a trakcyjnym miejscem do inwestowania. To wszystko dzieje się dzięki wprowadzeniu rozsądnych rozwiązań. Jednak nie wszyscy szefowie firm są z nich zadowoleni.
Dość powszechne w Polsce narzekania przedsiębiorców i menedżerów na polski system prawny tylko częściowo znajdują potwierdzenie w badaniach prowadzonych przez Pracownię Badań Społecznych w Sopocie na zlecenie "Rzeczpospolitej". Uczestniczący w tych badaniach menedżerowie zdecydowanie negatywnie oceniają system podatkowy i ubezpieczeń społecznych, akceptują natomiast regulacje dotyczące zakładania firm i spółek. Zróżnicowanie odpowiedzi świadczy o ich pragmatyzmie. Jeśli prawo im nie doskwiera, to oceniają je dobrze.
Prawo pracy
Po nowelizacji kodeksu pracy w 1996 r. w powszechnej opinii prawo pracy uważane jest za nazbyt socjalne, jednostronnie broniące pracownika przed szefem firmy czy przedsiębiorcą....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta