Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tęsknota za ochronnym parasolem

20 stycznia 1999 | Gazeta | KP

Menedżerowie narzekają narestrykcyjne przepisy. Wielu z nich oczekuje konkretnego wsparcia ze strony państwa.

Tęsknota za ochronnym parasolem

KRZYSZTOF P AWłOWSKI

Od dziesięciu lat obowiązują w Polsce zasady gospodarki rynkowej. Duża część gospodarki funkcjonuje już w normalnych warunkach. Makroekonomiczne efekty przemiany systemu gospodarczego czynią z Polski pupilka międzynarodowych organizacji finansowych. Nasz kraj coraz częściej staje się a trakcyjnym miejscem do inwestowania. To wszystko dzieje się dzięki wprowadzeniu rozsądnych rozwiązań. Jednak nie wszyscy szefowie firm są z nich zadowoleni.

Dość powszechne w Polsce narzekania przedsiębiorców i menedżerów na polski system prawny tylko częściowo znajdują potwierdzenie w badaniach prowadzonych przez Pracownię Badań Społecznych w Sopocie na zlecenie "Rzeczpospolitej". Uczestniczący w tych badaniach menedżerowie zdecydowanie negatywnie oceniają system podatkowy i ubezpieczeń społecznych, akceptują natomiast regulacje dotyczące zakładania firm i spółek. Zróżnicowanie odpowiedzi świadczy o ich pragmatyzmie. Jeśli prawo im nie doskwiera, to oceniają je dobrze.

Prawo pracy

Po nowelizacji kodeksu pracy w 1996 r. w powszechnej opinii prawo pracy uważane jest za nazbyt socjalne, jednostronnie broniące pracownika przed szefem firmy czy przedsiębiorcą....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1600

Spis treści

Ubezpieczenia

Drogą łagrów

Zamów abonament