Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie jesteś sam, podziel się

20 stycznia 1999 | Publicystyka, Opinie | ES

NIEDOŻYWIENIE

W Polsce trzeba uruchomić instytucję adresowanej pomocy żywnościowej, która byłaby szansą na zwiększenie popytu na produktyrolne

Nie jesteś sam, podziel się

EDMUND SZOT

Polska od lat nie jest już krajem ludzi głodujących. Są jednak w naszym społeczeństwie ludzie, których nie stać na to, aby najeść się do syta. Wedle różnych zbieżnych opinii każdego dnia około miliona dzieci wychodzi do szkoły bez śniadania.

Wiele spodziewających się dziecka kobiet, z powodu niedożywienia, cierpi na anemię. Więcej niż połowa Polaków je nie tyle i nie to, co by chciała, ale raczej to, co przy swoich skąpych budżetach jeść może. Zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego, około 47 proc. polskiego społeczeństwa żyje na poziomie minimum socjalnego.

Z raportu Banku Światowego wynika, że w Polsce około 15 proc. ludzi (prawie 6 mln) narażonych jest na niedożywienie -- przypomina prof. Waldemar Michna z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Liczba ta nie jest przesadzona. Niedożywienie obejmuje aż 20 proc. młodzieży, gdyż biedniejsze rodziny są przeważnie duże.

Kalesony tylko dlakombatantów

W 1997 r. statystyczny mieszkaniec Polski spożył 120 kg przetworów zbożowych. Ziemniaków 134 kg. Warzyw 116 kg. Owoców 53 kg. Mięsa, podrobów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1600

Spis treści

Ubezpieczenia

Drogą łagrów

Zamów abonament