Żywe tarcze Miloszevicia
Planowane obchody 50. rocznicy NATO mogą zmienić się w naradę wojenną
Żywe tarcze Miloszevicia
JIM HOAGLAND
Przywódcy NATO zostali zaskoczeni użyciem przez Slobodana Miloszevicia ludności cywilnej jako broni w wojnie. Jednakże występna pułapka, zastawiona przez Miloszevicia, zamyka się obecnie wokół niego samego, jako że swoim działaniem uniemożliwił NATO akceptację jakiegokolwiek zakończenia wojny, które nie będzie oznaczało całkowitej rezygnacji z serbskiej kontroli nad Kosowem obecnie i w przyszłości.
Uchodźcy, którzy byli dla Miloszevicia najpierw narzędziem prowadzenia wojny, stali się dla NATO celem wojny, jakiego nie przewidziano. Setki tysięcy ludzi wypędzonych pod groźbą użycia broni do lasów w Kosowie i do sąsiednich państw muszą bezpiecznie powrócić na terytorium, które opuściły.
Jest to widoczny, wymierny i ludzki cel, większej wagi niż bardziej elastyczne cele polityczne, które miała zamiar realizować administracja amerykańska, gdyby, dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta