Rygiel
Lewica nieobecna czy niepotrzebna?
Rygiel
RYSZARD BUGAJ
Wtrwających już dekadę polskich przemianach widoczna jest wyraźna tendencja: polski kapitalizm i polski system polityczny grawitują raczej w kierunku wzorca amerykańskiego niż europejskiego. W gospodarce coraz mniej jest miejsca na społeczną solidarność, zaś coraz szersza jest przestrzeń dla om rencji. Istniejące już bardzo duże nierówności ulegają pogłębieniu. W systemie politycznym kształtuje się spolaryzowany układ partii -- bloków o niejasnej tożsamości programowej, ale owyrazistej identyfikacji historycznej. Przegrywają wartości lewicy: nie one kształtują wyobraźnię "reformatorów" i nie one ucieleśniają się w realnych zmianach. Czy lewica jest nieobecna, czy może stała się niepotrzebna?
Równość nie tylko wobec prawa
Esencją lewicy jest idea równości, pojmowanej realnie i uniwersalnie. Nie oznacza to odrzucenia wszelkiej nierówności. Ale misją lewicy jest poszukiwanie takiego ładu społecznych instytucji, który w zmieniającym się świecie nierówność pozwala minimalizować. Równość wobec prawa nie jest dla lewicy wystarczającą gwarancją. Poszukuje ona zabezpieczeń w systemie ekonomicznym i społecznym. Lewica jest więc nieufna wobec "czystego kapitalizmu", ponieważ zawsze, gdy rzeczywisty system do tego wzorca się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta