Narodowe sentymenty
ROZMOWA
Prof. Antonina Kłoskowska, socjolog: Antysemityzm jest krzywdą dla samych Polaków, ponieważ ich demoralizuje
Narodowe sentymenty
ANNA JARMUSIEWICZ: -- Na pytanie, jak przyswajać sobie wartości własnej kultury, by nie popaść w nacjonalizm i ksenofobię, odpowiada pani, aby nie ubóstwiać pojęcia narodu, lecz badać cechy składające się na jego tożsamość, takie jak język, religia, naczelne wartości i symbole narodowe.
ANTONINAKŁOSKOWSKA: -- Nie są to sprawy łatwe. Na pewno Polska miała przez długi czas trudną historię -- okres rozbiorów sprzyjał nacjonalizmowi, który to termin w języku polskim ma dziś znaczenie negatywne. Odbijało się to w pewnych kategoriach społecznych, wśród inteligencji, w dążeniach narodowych. Często, ten nacjonalizm wynikał po prostu z pobudek praktycznych, ponieważ Polacy mieli zablokowany dostęp do stanowisk i urzędów. Ważne było także ciągłe poczucie zagrożenia -- trwało ono także w dwudziestoleciu międzywojennym i w końcu zostało zrealizowane w 1939 roku. Obecnie, od niedawna, zagrożenia nie ma, została przywrócona normalność i poczucie bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne, gdyż powinno to osłabić nacjonalizm i stworzyć bardziej naturalne i właściwe warunki współżycia Polaków z innymi narodami. W Polsce przystąpienie do NATO stwarza także poczucie, że wreszcie jakaś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta