Zatopione Eldorado
GEOLOGIA
Naukowcy odkryli największe żyły złota na dnie morza. Ich zawartość jest 25-krotnie wyższa od występujących na lądzie.
Zatopione Eldorado
KRYSTYNA F OROWICZ
Naukowcy odkryli bajecznie bogate żyły złota w miejscu, gdzie dawni poszukiwacze - garimpeiros nazywani z portugalskiego, nie mieliby szans: na dnie Morza Bismarcka, części Pacyfiku. Stopień koncentracji kruszcu w złożach wydaje się być jednym z cudów przyrody. Na eksploatację podmorskich skarbów przyznano pierwszą na świecie licencję.
Eksploatacja podmorskiego złota wymaga całkiem odrębnych rozwiązań technologicznych i użycia wyrafinowanych urządzeń w ogóle nieporównywalnych z tymi, jakie stosowane są w konwencjonalnych kopalniach.
25 razy więcej
Międzynarodowy zespół naukowców przez 6 lat prowadził prace badawcze dna morskiego u wybrzeży Papui Nowej Gwinei w poszukiwaniu minerałów. Ich raport przyczynił się do tego, że rząd w Port Moresby w 1997 r. mógł przyznać pierwszą licencję na wydobycie z dna morza złota, srebra i cynku na obszarze 4 tys. km kw. Licencję otrzymała Nautilus Minerals Corporation, wchodząca w skład australijskiej firmy zarejestrowanej w Papui Nowej Gwinei - podaje dpa. Obszar, Manus Basin, był badany w latach 1991-1997 przez zespół z Australian Commonwealth Scientific...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta