Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Filozofia fragmentu

17 kwietnia 1999 | Plus Minus | JD

LEKTURY

Włodzimierz Paźniewski dzieli Europę na trzy obszary, na których dominuje kultura wina, piwa i wódki

Filozofia fragmentu

JANUSZ DRZEWUCKI

Rolą eseisty jest według Włodzimierza Paźniewskiego szukanie i znajdywanie związków pomiędzy zjawiskami oraz zdarzeniami, które z pozoru nic z sobą nie łączy, jakie na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą żadnego logicznego związku. Dlatego też w swoim zbiorze "Kołnierzyk Słowackiego" Paźniewski odpowiada na pytania w rodzaju: jaki jest związek między stalinizmem a klimatem tropikalnym, modnymi butami a systemem politycznym obowiązującym w danym państwie, kiełbasą a systemem totalitarnym, a nawet między pogodą a dziejowymi przełomami, kluczowymi wydarzeniami historycznymi.

Przeciw ślamazarności

Sztuka eseju to dla Paźniewskiego zarówno sztuka stawiania zaskakujących, niekiedy szokujących pytań, jak i udzielania błyskotliwych odpowiedzi. Czytając "Kołnierzyk Słowackiego", nie sposób oprzeć się wrażeniu, że esej to dla pisarza wyzwanie intelektualne. Wydaje się czymś w rodzaju karkołomnej gry w szachy ze sobą samym, karkołomnej, bowiem niezależnie od wyniku zawsze jest się i zwycięzcą, i przegranym. Ale ta gra warta jest świeczki. Sztuka eseju to szkoła stylu, a mieć styl to dla każdego pisarza kwestia kluczowa.

Nie muszę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1674

Spis treści
Zamów abonament