Filozofia fragmentu
LEKTURY
Włodzimierz Paźniewski dzieli Europę na trzy obszary, na których dominuje kultura wina, piwa i wódki
Filozofia fragmentu
JANUSZ DRZEWUCKI
Rolą eseisty jest według Włodzimierza Paźniewskiego szukanie i znajdywanie związków pomiędzy zjawiskami oraz zdarzeniami, które z pozoru nic z sobą nie łączy, jakie na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą żadnego logicznego związku. Dlatego też w swoim zbiorze "Kołnierzyk Słowackiego" Paźniewski odpowiada na pytania w rodzaju: jaki jest związek między stalinizmem a klimatem tropikalnym, modnymi butami a systemem politycznym obowiązującym w danym państwie, kiełbasą a systemem totalitarnym, a nawet między pogodą a dziejowymi przełomami, kluczowymi wydarzeniami historycznymi.
Przeciw ślamazarności
Sztuka eseju to dla Paźniewskiego zarówno sztuka stawiania zaskakujących, niekiedy szokujących pytań, jak i udzielania błyskotliwych odpowiedzi. Czytając "Kołnierzyk Słowackiego", nie sposób oprzeć się wrażeniu, że esej to dla pisarza wyzwanie intelektualne. Wydaje się czymś w rodzaju karkołomnej gry w szachy ze sobą samym, karkołomnej, bowiem niezależnie od wyniku zawsze jest się i zwycięzcą, i przegranym. Ale ta gra warta jest świeczki. Sztuka eseju to szkoła stylu, a mieć styl to dla każdego pisarza kwestia kluczowa.
Nie muszę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta