Europa i ruch oporu
RAPTULARZ KOŃCA WIEKU
KRZYSZTOF RUTKOWSKI
Europa i ruch oporu
1.
"Z przerażeniem i z czymś w rodzaju zduszonego wstydu przyznaję, że nie potrafię wyraźnie rozdzielić istnienia od działania, dobra od zła, mądrości od obłędu. Nietrudno wyobrazić sobie, jak fatalnie i niebezpieczne jest żyć pośród ludzi z taką wadą. Wystarczy zdać sobie z tego sprawę, by już niczemu się nie dziwić".
Ivo Andrić "Znaki na poboczach drogi".
2.
Czy w Europie trwa wojna? To raczej ruch oporu Europy, zmagającej się ze zmorami dręczącymi ją przez cały wiek XX. Bomby i rakiety w tej wojnie-nie-wojnie prawdziwe, cierpienie prawdziwe, ale więcej w bałkańskich zmaganiach egzorcyzmów niż przelanej krwi. Chociaż nie wiemy, co się dzieje w środku Kosowa: mowa o gwałtach, o masowych egzekucjach, obozach koncentracyjnych. Lepiej wiemy, co dzieje się w Belgradzie. Jeśli NATO uderza w budynek policji lub w gmach jugosłowiańskiej bezpieki w środku miasta -- wcześniej lojalnie o ataku uprzedza. Belgradczycy wychodzą na mosty z tarczami przypiętymi do piersi i wiedzą, że włos im z głowy nie spadnie. Wyją syreny przeciwlotnicze, ale w mieście nie obowiązuje zaciemnienie: błyszczą latarnie i okna domów, jak gdyby nic się nie działo. Wystarczy przemyśleć ten obraz, tylko to jedno ujęcie, by zrozumieć wiele.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta