Władze gminy muszą wybierać uważnie
Od dyrektorów będzie zależało, jak potoczy się reforma edukacji
Władze gminy muszą wybierać uważnie
Gminy powinny do 15 kwietnia powierzyć stanowisko dyrektora gimnazjum wybranym przez siebie osobom. To od dyrektorów będzie zależało, jak potoczy się reforma edukacji, czy szkoła, którą kierują, będzie miała swój program nauczania i wychowania.
Oni też, chyba po raz pierwszy w historii naszego szkolnictwa, będą sobie mogli dobierać kadrę, zdecydować, którzy nauczyciele zostaną zatrudnieni w ich gimnazjum. Dlatego tak ważne jest wybranie właściwej osoby przez władze gminy. Jak wynika z naszej sondy najczęściej dyrektorami gimnazjów zostali dotychczasowi dyrektorzy podstawówek.
Sami najlepsi
Typowy dyrektor stołecznego gimnazjum to kobieta, dotychczasowy dyrektor, z co najmniej 15-letnim stażem w zawodzie nauczycielskim. Tak jest przynajmniej w gminie Warszawa Centrum. Powołano tu 58 gimnazjów, z tego 40 samodzielnych, 14 zespołów (wkrótce zostaną ogłoszone konkursy na dyrektorów) i 4 wchodzące w zespoły szkół ogólnokształcących.
-- Kandydatów nie było dużo -- mówi Anna Urbanowicz, dyrektor Wydziału Oświaty gminy Warszawa Centrum. -- Mieliśmy tylko drobne lokalne kłopoty, gdy rodzice chcieli, by dyrektorem został ten, a nie inny nauczyciel....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta