Nie tylko przemysł włókienniczy
Centralne położenie "przyda się" w Unii Europejskiej
Nie tylko przemysł włókienniczy
Województwo łódzkie ma doskonałe położenie geograficzne - na skrzyżowaniu przyszłych autostrad i magistral kolejowych, a zatem głównych kierunków tranzytowych z zachodu na wschód i z południa na północ Europy. Powinno to być szczególnie istotne po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
Według szacunków GUS, w 1997 roku udział dzisiejszego województwa łódzkiego w tworzeniu polskiego PKB wyniósł 6,5 proc., czyli 10,8 tys. zł na jednego mieszkańca wobec średniej krajowej na poziomie 11,5 tys. zł.
Oprócz położenia, do plusów regionu można zaliczyć wielofunkcyjną, bogatą strukturę gospodarczą (włókiennictwo, energetyka, przemysł spożywczy, chemiczny i materiałów budowlanych) i rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną. Połączenia komunikacyjne ułatwia lotnisko Lublinek w Łodzi oraz kolejne, planowane w pobliskim Łasku.
Warunki rozwoju rolnictwa nie są najlepsze z uwagi na słabe w większości gleby, z wyjątkiem okolic Kutna. Mimo to gospodarka rolnicza prowadzona jest dosyć intensywne, czego dowodem wyższa od średniej krajowej obsada bydła, zbliżony do średniej skup żywca rzeźnego i dość wysoki skup mleka (czwarte miejsce w kraju). Struktura agrarna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta