Przekonać opinię publiczną
Lech Paprzycki, prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego
Przekonać opinię publiczną
- Tymczasowe aresztowanie na zasadzie ryzyka - uzasadnienie do uchwały Sądu Najwyższego Prawne argumenty uzasadniające uchwałę Sądu Najwyższego dotyczącą odpowiedzialności skarbu państwa za niewątpliwie niesłuszne aresztowanie zawiera jej uzasadnienie. Proszę o wyjaśnienie jej skutków. Co ona zmieni w praktyce? Czy jest korzystna dla tych, którzy zostali tymczasowo aresztowani, choć nie powinni?
LECH PAPRZYCKI: To nie uchwała, lecz nowy kodeks postępowania karnego jest korzystniejszy. Spowoduje ona jednak zmianę praktyki, kształtowanej dotychczas nie tyle przez zasadniczo odmienne unormowania poprzedniego k.p.k. (z 1969 r.), ile przez orzecznictwo SN, który konsekwentnie, wbrew temu, co było zapisane w tym kodeksie i co akceptowano w piśmiennictwie prawniczym, przyjmował odpowiedzialność skarbu państwa tylko za zawinione działania funkcjonariusza państwowego (sędziego uczestniczącego w wydawaniu orzeczenia o tymczasowym aresztowaniu).
Konieczne więc było przede wszystkim udowodnienie, że sędzia, a wcześniej prokurator, w sposób zawiniony niesłusznie zastosował tymczasowe aresztowanie.
Tak to można w skrócie powiedzieć.
A teraz? Powróćmy do praktycznych skutków uchwały.
Uchwała nie określa
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta